کمیته فنی کنسرو آبزیان کشور

وابسته به سندیکای صنایع کنسرو ایران

سخن بی پرده


در خبرها خواندیم که مجمع تشخص مصلحت نظام، طی مصوبه ای نظر مجلس را در مورد واگذاری امر نظارت بر غذا به سازمان ملی استاندارد، تایید نموده و گویا قرار است تمامی امور مربوط به نظارت بر غذا از سازمان غذا و دارو به سازمان ملی استاندارد محول گردد....


 ادامه مطلب 

 آرشیو مطالب 

فعالیت های سندیکا


اولین جلسه بحث و تبادل نظر پیرامون تعیین قیمت مصرف کننده و فروش محصولات کنسرو ماهی در سال 97 و موضوع تجدید نظر استاندارد 2870

 ادامه مطلب 

 آرشیو مطالب 

یادداشت


مسمومیت با هیستامین در اثر مصرف ماهی

اسید آمینه هیستیدین که مقدار قابل توجهی از آن در ماهی تون وجود دارد، تحت تاثیر آنزیم هیستیدین دکربوکسیلاز به عامل آلرژی زایی به نام هیستامین تبدیل می شود...

 ادامه مطلب 

 آرشیو مطالب 

بحث و بررسى پيرامون صادرات كنسرو ماهى به روسيه


تهران سازمان شیلات ایران

در سازمان شيلات ايران به اتفاق تنى چند از توليدكنندگان كنسرو ماهى ميهمان ياران هميشه همراه خود در سازمان شيلات، آقايان مهندس گلشنى، دكتر گلشاهى، مهندس مدبيگى و مهندس اميرى بوديم. آقايان نادعلى زاده و ذاكر از شركت زال وابسته به سازمان تعاون روستايى نيز كه سالهاست در روسيه مستقر هستند، توضيحاتى در خصوص اين فرصت ارايه دادند. گويا در سطح كلان، بين حاكمان دو كشور توافقاتى در خصوص خريد حدود پنج ميليارد دلار اقلام غذايى روسيه از ايران حاصل شده است. حال بايد ديد چه مقدار از آن مى تواند سهم كنسرو ماهى باشد؟!

ظاهرا دوستان شركت زال تعدادى غرفه در يكى از مراكز مهم نمايشگاهى و عرضه دائمى محصولات كشاورزى در مسكو به نام فود سيتى اجاره كرده اند و آماده همكارى با توليدكنندگان به منظور عرضه محصولات ايشان در آن مركز هستند. همچنين ميتوانند اين محصولات را در فروشگاه هاى زنجيره اى روسيه عرضه نمايند. البته در اين زمينه ٣٥ هزار يورو دريافت مى كنند و هيچ تضمين مشخصى هم جهت قطعيت اين امر نمى توانند ارايه نمايند! البته امكان اعمال تخفيف در مذاكرات دو طرفه وجود دارد. از طرف ديگر شركت زال آمادگى عقد قرارداد مشاوره ماهانه بين ٥٠٠ تا ٢٠٠٠ دلار را نيز دارد. 

ابهامات و سوالات زيادى در اين ميان وجود دارد كه جهت عملياتى شدن اين مهم بايد پاسخ مناسبى به آنها داده شود، از جمله:

  • عدم توان رقابت ما با كشورهايى همچون تايلند
  • قيمت خريد عمده فروشى كنسرو در روسيه
  • چگونگى روند تسويه حساب 
  • مشكلات انتقال پول از طريق بانكها
  • چگونگى اطمينان از خريد و دريافت تضامين مربوطه
  • استاندارد مورد نظر روسيه چيست؟
تأكيد آقاى دكتر گلشاهى اين بود كه حال كه شيلات تعرفه واردات كالاهاى شيلاتى به روسيه را از حدود ٢٦ درصد به حدود ٢ تا ٦/٥ درصد كاهش داده و با انعقاد پروتكل دامى زمينه را فراهم آورده است، وقت آن فرارسيده كه توليدكنندگان ما به اين نتيجه قطعى برسند كه آيا مى خواهند در بازار روسيه حضور داشته باشند يا خير؟!
اگر پاسخ آرى است، بايد به الزامات آن تن داد؛ از جمله اينكه بايد در بازار روسيه حضور فيزيكى و ملموس داشت و با حضور خود فرصتها را رصد كرده و بهره بردارى نمود. 


نهايتا پس از طرح مباحث گوناگون و تأكيد آقاى مهندس گلشنى، مقرر گرديد اين امر تحت مديريت آقاى دكتر گلشاهى و با حضور چند توليدكننده معتبر و داوطلب پيش برده شود، به گونه اى كه هزينه هاى حضور در بازار روسيه سرشكن شود و از شركت زال نيز به عنوان يك تيم قوى بازاريابى استفاده نمود. شركتهاى علاقه مند به حضور در بازار روسيه مى توانند اعلام آمادگى كنند تا در جلسه آتى در خدمتشان باشيم.

جستجو

تبلیغات